Elektron kartlar: Biznesiniz COVID-dən necə bərpa ola bilər
4. Biznesimi inkişaf etdirmək üçün lazım olan bilikləri, məsləhətləri və bacarıqları necə əldə edə bilərəm?
5. İnanıram ki, AB-yə ixracat biznesimin bərpa olunmasına kömək edə bilər. Necə başlaya bilərəm?
6. Mənim kimi yardım almış kiçik və orta sahibkarlar varmı?
of
Avropa Birliyi (AB) kreditlərə çıxışı təmin etmək üçün yerli maliyyə qurumları vasitəsilə maliyyələşdirmə və zəmanətlər təqdim  edir. Bu, yerli  kreditorlara KOB-lar üçün daha sərfəli maliyyələşdirmə təqdim etmək imkanı yaradır. Məsələn, indi daha aşağı faizli, daha uzun müddətli və xarici valyutada yox, manatla kredit ala bilərsiniz. AB dəstəyi ilə Accessbank və EBRD tərəfindən hansı şərtlərin təklif olunduğunu öyrənin.
KOB-ların bundan faydalandıqlarına dair bəzi nümunələrlə tanış olun:
Rafael Sulxayevin ailəsi koronavirüs pandemiyasının başlandığı 2020-ci ildə qurudulmuş meyvə biznesi açmağı bacardı, hətta yüzlərlə ton məhsullarını həm yerli, həm də xarici bazarlara ixrac etdi. Sulxayev və kooperativinin üzvləri Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA) vasitəsi ilə Aİ qrantını aldılar ki, bu da onlara lazımi avadanlıqları almağa və kiçik bir müəssisə qurmağa kömək etdi.
Gəncədə yaşayan dərzi Elsa Rzayeva isə işini genişləndirdi və AB dəstəyi ilə yeni kompüterləşdirilmiş tikiş maşını aldı. Maşın çox mürəkkəb tikişlər tikə bilir və bu onun işini xeyli asanlaşdırır. Pandemiyaya baxmayaraq, onun müştəri bazası təxminən iki dəfə artmışdır.
AB fərqli KOB növləri üçün geniş imkanlar təklif  edir. Məsələn, AB az təmin olunmuş mikro müəssisələrə, az gəlirli ev təsərüffatlara, habelə aqrar qida və pərakəndə satış sektorlarda KOB-lara və digər müəssisələrə güzəştli kreditlər verir.
AB tərəfdaş bankları üçün şərtləri EU4Business veb saytından yoxlaya və ya sadəcə banka birbaşa zəng edə bilərsiniz. Proqramı xatırlamağı unutmayın. Hər şey çox sadədir!
Bəli, elədir! Xüsusilə ucqar kənd yerlərində bir mikro biznesiniz varsa, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), AB dəstəyi ilə biznesinizə başlamaq üçün sizə toxum kapitalı təqdim edə bilər.
Bu yaxınlarda yeni bir EU4Business proqramı “COVID-19 dövründə qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi” başlandı. İsmayıllı bölgəsindəki həssas qadınlar, xüsusən tənha valideynlər və əlil qadınlar gəlir gətirən fəaliyyətə başlamaq üçün toxum kapitalı üçün müraciət edə biləcəklər. Pandemiya işimin davamlı tələb olunduğunu göstərdi.
Sizin kimi kiçik və orta sahibkarları dəstəkləmək üçün Aİ Azərbaycanda biznesin inkişafı xidmətləri üçün xeyli vəsait ayırır. AB KOB-larin böyüməsinə töhfə verən yerli biznes assosiasiyalara və agentliklərinə kömək edir. Mövcud olan bütün biznes inkişaf imkanlarını nəzərdən keçirin, ehtiyaclarınıza uyğun olanı seçin və birbaşa təşkilatla əlaqə saxlayın!
Məsələn, yeni bazarlara çıxmaq istəyən kiçik qida sənayesindəki qadın sahibkarlar, EU4Business "Mətbəxdən Biznesə" layihəsi vasitəsilə dəstək əldə edə bilərlər.
Yerli nar və fındıq istehsalçıları “Azərbaycan Fındıq və Nar Təşəbbüsü (AHPI)” adlı EU4Business layihəsi çərçivəsində CNFA-dan dəstək üçün müraciət edə və konsaltinq xidmətlərindən faydalana bilərlər.
EU4Business təşəbbüsünün “Nar dəyər zəncirində transformasiyaya dəstək və mükəmməlliyə nail olmaq (STEP)” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Birliyi, nar yetişdirməkdə maraqlı olan fermerlərə pulsuz xidmətlər göstərir. Sahibkarlar Avropa bazarlarına daxil olmaq, sertifikat almaq və s. barədə məsləhət ala bilərlər.
EU4Business təşəbbüsünün “Azərbaycan kəndlərində fermerlərə yumşaq meyvə və tərəvəz dəyər zəncirlərini davamlı inkişaf etdirməyə kömək etmək” vasitəsilə Azərbaycanın kənd yerlərində (Gəncə-Qazax,Aran) kiçik fermerlər mənfəətli ticarət zəncirləri yarada və iqlim dəyişikliyi və təbii fəlakətlərlə əlaqəli riskləri idarə etməyi öyrənə bilərlər.
FAO tərəfindən həyata keçirilən “Kənd təsərrüfatı sahəsində məsləhət xidmətlərinin gücləndirilməsi” adlı EU4Business layihəsi ətraf mühiti qorumaq və yaxşılaşdırmaqla yanaşı, təsərrüfat gəlirlərini artırmaq üçün tələb olunan prosesləri daha yaxşı başa düşməyə və tətbiq etməyə imkan verəcəkdir.
Milli islahatlar prosesinə töhvə vermək və hökumətin KOB-larla bağlı olan məsələləri daha yaxşı anlamasına kömək edə bilərsiniz! Azərbaycanda işgüzar bir mühit yaratmaq üçün AB-nin dəstəklədiyi fəaliyyətlərə baxmaq kifayətdir.
Həqiqətən, bu işinizi genişləndirmək üçün əla bir yoldur! Və təklif edəcəyimiz çox şey var. Şərq Tərəfdaşlığı EU4Business Help Tradedesk sizə ticarət maneələrini müəyyənləşdirməkdə, mal və xidmətlər ticarətində tənzimləmə və prosedur məsələlərini daha yaxşı başa düşməkdə kömək edəcəkdir. Bu bir pəncərəli onlayn platforma tezliklə istifadəyə veriləcək və ticarət məlumatlarına (tariflər, qeyri-tarif tədbirləri, vergilər, ticarət statistikaları və prosedurlar) çıxış imkanı təqdim edəcəkdir.
Yerli nar və fındıq istehsalçıları "Azərbaycan Fındıq və Nar Təşəbbüsü (AHPI)" adlı EU4Business layihəsi çərçivəsində CNFA-ya ixrac məsələləri ilə bağlı məsləhət ala bilərlər: təlimlər, aqronomiya ilə bağlı tövsiyələr, HACCP tövsiyələri və s.
EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində keçirilən “Nar dəyər zəncirində transformasiyaya dəstək və mükəmməlliyə nail olmaq (STEP)”, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Birliyi, nar yetişdirməkdə maraqlı olan fermerlərə pulsuz yardım göstərməyi hədəfləyir.
Sahibkarlar Avropa bazarlarına çıxma, sertifikat alma və s. mövzularda məsləhət xidmətləri ala bilərlər. EU4Business: Şirkətləri Birləşdirmək layihəsi AB ölkələrinə məhsul ixrac edən kiçik və orta sahibkarları dəstəkləyir. Təlim, kouçing və hətta AB-dəki müəssisələrlə ortaq axtarma üçün müraciət edə bilərsiniz.
Onların sayı təsəvvür etdiyinizdən çoxdur! 2019-cu ildən 2020-ci ilədək Azərbaycanda 26.684 KOB EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində dəstək aldı. 700 sahibkar AB-nin KOB-ları dəstəkləyən proqramlar sayəsində 5.7 milyon avro məbləğində kredit aldı. KOB-lara 24 mindən çox məsləhət xidməti göstərilmişdir. Bu dəstəklənən KOB-ların gəlirlərini 2020-ci ildə 13% artaraq təxminən 34.0 milyon avroya çatdırmaqa imkan verdi və yalnız 2020-ci ildə bu dəstək nəticəsində 1275 yeni iş yeri açıldı.
Sizin kimi kiçik və orta biznesin bəzi uğur hekayələrini təqdim edirik:
Lalə Qurbanəliyeva və ailəsi Zaqatalada maliyyə savadlılığı kurslarına qatıldı və EU4Business təşəbbüsü və Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA) tərəfindən arıçılıq fəaliyyətini genişləndirmək üçün qrant aldı. Onlar bir ailə kooperativi qurdular və bal çıxarma avadanlıqlarına sərmayə qoydular. Ayrıca 60-a yaxın yeni arı koloniyası və qoruyucu paltar aldılar.
Tovuzlu tort istehsalçısı Şəfəq Əliyeva da EU4Business ADSMIRRA proqramının rəhbərlik etdiyi seminarlarda necə iş görmək barədə məlumatlarını genişləndirdi. Layihə ona yeni avadanlıq almağa və işini genişləndirməyə də imkan verdi. Qısa müddətdə onun tortları Qovlar şəhərində çox populyar oldu.
Bir çox müxtəlif sahələrdə biznes quran və Aİ-dən dəstək alan Azərbaycan KOB-ları haqqında məlumat almaq üçün buraya klikləyin.

1. COVID hit my business badly. Where can I get some financing to recover?
4. The pandemic showed that there is sustainable demand for my business. How can I get knowledge, advice and skills needed to scale up my business?
5. I think exporting to the EU could help my business recover. Where do I start?
6. Are there SMEs like me that got help?
of
The EU offers financing and guarantees through local financial institutions to unlock lending. This makes it possible for the local lender to provide more affordable financing to SMEs. For instance, you could benefit from lower-interest loans, longer repayment terms, and loans based in manat instead of foreign currencies. Check what the EU-supported Accessbank and EBRD in Azerbaijan has to offer.
Here are some examples of SME owners who benefited:
Rafael Sulkhayev’s family not only managed to open a dried fruit business in 2020, just as the coronavirus pandemic raged, but to even export hundreds of tonnes of its product to both local and foreign markets. Sulkhayev and his cooperative’s members were given an EU grant through the Azerbaijan Micro-finance Association (AMFA), which helped him to buy the necessary equipment and set up a small enterprise.
Elza Rzayeva, a tailor from Ganja, expanded her business and acquired a new computerised sewing machine with EU support. The machine can perform many complex stitches, making a sewer’s work better and easier. Despite the pandemic, her customer base has nearly doubled.
The EU offers a wide range of options for different types of SMEs. For instance, the EU provides concessionary loans to underserved micro-enterprises and low-income households, as well as SMEs in the agri-food sector, retail and other businesses carrying out major energy efficiency investments.
You can check the conditions for the EU partner banks on the EU4Business website and just call the bank directly. Remember to mention the programme. Very simple!
Yes, there are! If you own a micro-business, especially in a remote rural area, the EU-supported Azerbaijan Micro-Finance Association (AMFA) may provide you with seed capital to start your business.
A new EU4Business programme, Supporting women’s entrepreneurship during COVID-19 was recently launched. Vulnerable women in Ismayilli region, in particular single parents and disabled women, will be able to apply for seed capital to start income-generating activities.
To support SMEs like yours, the EU provides considerable funding for business development services in Azerbaijan. The EU assists local business associations and agencies, leading to SME growth. Just check all available business development opportunities, pick the one that suits your needs, and get in touch directly with the organisation!
For instance, women enterpreneurs in the small food industry, who want to access new markets, can find support for their business ideas under the EU4Business project “From Kitchen to Business”.
Local producers of pomegranate and hazelnut can seek support from the CNFA through the EU4Business project “Azerbaijan Hazelnut and Pomegranate Initiative (AHPI)”, including training, consulting on agronomics, HACCP recommendations, etc.
Under the EU4Business project “Support to Transformation and Achievement of Excellence in Pomegranate Value Chain (STEP)”,  the Azerbaijan Pomegranate Producers and Exporters Association aims at serving farmers interested in pomegranate cultivation free of charge. Entrepreneurs can seek consultancy services on how to enter European markets, how to get ceritification, etc.
Under the EU4Business project “Assistance to farmers to develop the sustainable value chains on soft fruit and vegetable production in the rural regions of Azerbaijan”, small-scale farmers in the rural areas of Azerbaijan (Ganja-Qazakh, Aran) can develop commercially viable value-chains in the vegetable and soft fruit sectors and learn how to manage risks connected with climate change and natural disasters.
The EU4Business project “Strengthening of agricultural advisory services” implemented by FAO will allow you better to understand and adopt processes and services that are more focused, targeted and relevant to increasing farm incomes while protecting and enhancing the natural environment.
You can even make sure your voice is heard in the national reform process and help your government to better understand issues affecting SMEs like yours! Just check the business enabling environment activities in Azerbaijan supported by the EU.
Indeed, that’s a great way to scale up your business! And we have something interesting to offer. The EU4Business Eastern Partnership Trade Helpdesk will facilitate you in identifying trade obstacles and better understanding regulatory and procedural issues in trading goods and services. Soon, this one-stop-shop online platform will be available that will offer access to trade information (tariffs, non-tariff measures, taxes, trade statistics and procedures).
Local producers of pomegranate and hazelnut can seek export advice from the CNFA through the EU4Business project “Azerbaijan Hazelnut and Pomegranate Initiative (AHPI)”, including training, consulting on agronomics, HACCP recommendations, etc.
Under the EU4Business project “Support to Transformation and Achievement of Excellence in Pomegranate Value Chain (STEP)”,  the Azerbaijan Pomegranate Producers and Exporters Association aims at helping farmers interested in pomegranate cultivation, free of charge. Entrepreneurs can seek consultancy services on how to enter the European markets, how to get ceritified, etc.
The EU4Business: Connecting Companies project supports SMEs with export going to EU countries. You can apply for training, coaching and even matchmaking with businesses in the EU.
There are more than you can imagine! Between 2019-2020, 26,684 SMEs in Azerbaijan received support through the EU4Business Initiative. A total of 700 entrepreneurs received loans with a total value of €5.7 million under EU programmes that supported SMEs. Over 24,000 consultancy services were delivered to SMEs. The income of these supported SMEs rose by 13% in 2020 amounting to almost €34.0 million, and 1,275 new jobs were generated as a result of this support in 2020 alone.
Here are some success stories from SMEs like yours:
Lala Gurbanaliyeva and her Zagatala-based family benefited from financial literacy training and a grant under the EU4Business initiative and Azerbaijan Micro-finance Association (AMFA) to expand their beekeeping business. They set up the family cooperative and invested funds in purchasing honey extraction equipment. They also bought about 60 new bee colonies, and some protective clothes.
Shafag Aliyeva, a cake-maker from Tovuz, expanded her knowledge on how to run a business through workshops provided by the EU4Business ADSMIRRA programme. The project also made it possible for her to buy new equipment and expand her business. In a short period of time, her cakes became very popular in the town of Govlar.
Click here for more success stories to learn about Azerbaijani SMEs that are doing business in many different areas and have benefitted from EU support.